تجهیزات بدنسازی (Body Building)

بدنسازی یا تناسب اندام, ورزشی است که فرد بدن ساز با انجام دادن تمرین های مختلف قدرتی و استقامتی روی عضلات خود, همراه با تغذیه مناسب و با استراحت کافی, صاحب بدنی حجیم, کات شده و قدرتمند می شود.

به طور کلی در دنیای امروزی یکی از رشته های ورزشی بی نظیر و جذاب, بدنسازی و تناسب اندام است. زیبایی و تناسب اندام حاصل تلاش و تمرینات مستمر و حساب شده است و تناسب اندام یکی از با اهمیت ترین مزایای این ورزش بدنسازی است که باعث می شود بسیاری از جوانان, مردان و زنان جهت افزایش حجم عضله و مهمتراز آن چربی سوزی (کاهش وزن) با تمرینات ورزشی صاحب اندامی خوش فرم و زیبا شوند و برای رسیدن به این هدف به کمک بدنسازی نیاز خواهند داشت.

تجهیزات باشگاه بدنسازی

وقتی وارد یک باشگاه بدنسازی می شوید در اولین نگاه, چشمتان به مجموعه ای از دستگاه های مختلف بدنسازی می افتد که روی عضلات متعددی از بدن تاثیر می گذارد. دستگاه های بدنسازی متفاوتی وجود دارد که برای تقویت عضلات مختلف بدن به کار می رود که ورزشکاران جهت تقویت عضلات خود در باشگاه بدنسازی می توانند از آن استفاده کنند.

استفاده از دستگاه های بدنسازی ضمن اینکه باعث تقویت عضلات و تاندون ها و رباط ها می شود, باعث افزایش حجم عضلات نیز می شود.

در ادامه تجهیزات مهم و اساسی مورد نیاز یک باشگاه بدنسازی را معرفی می کنیم.

-دستگاه های سیم کش بدنسازی

-دستگاه های وزنه ازاد بدنسازی

-دستگا های هوازی بدنسازی

-لوازم جانبی و متعلقات بدنسازی

-میز و نیمکت(خرک) بدنسازی

-سایر دستگاه های بدنسازی

دستگاه سیم کش بدنسازی

دستگاه سیم کش بدنسازی در برگیرنده انواع دسته ها مثل یک طناب یا یک میله صاف می باشد که توسط یک کابل به قرقره و سپس به چندین وزنه متصل می شود.دستگاه های سیم کش بدنسازی با استفاده از مجموع دسته و کابل و قرقره, وزن زیادی را می تواند تحمل کنند و همچنین حرکات مختلفی را در محدوده های حرکتی گوناگون می توانند انجام دهند.دستگاه سیم کش حرکاتی که انجام دادن آنها توسط هالتر یا دمبل نشدنی باشد را فراهم می کند.

دستگاه وزنه آزاد بدنسازی

در باشگا های بدنسازی باید دستگاه ها و تجهیزات گوناگونی وجود داشته باشد که دستگاه وزنه آزاد از جمله این دستگاه ها است که با وجود آن بتوان یک باشگاه بدنسازی را مجهز کرد.

به طور کلی وزنه های آزاد اصلی ترین و اساسی ترین تجهیزات بدنسازی است و به این دلیل که هیچ قرقره متصل , کابل, پین وجود ندارد به آنها وزنه های آزاد می گویند؛که آنها شامل هالتر, دمبل, صفحه وزنه, کتل بل می باشد.دستگاه های وزنه آزاد بدنسازی مدل های مختلفی دارند که هر کدام با فشار آوردن بر بخش خاصی از بدن ورزشکاران, عضلات آن بخش را به صورت حرفه ای ورزیده کرده و تحت تاثیر قرار می دهد.اصلی ترین دستگاه های وزنه آزاد شامل دستگاه های وزنه آزاد مربوط به سر شانه, زیر بغل و پرس سینه می باشد؛ که در قسمت معرفی محصولات با این دستگاه ها  بیشتر آشنا خواهیم شد.

به طور خلاصه مزایای استفاده ازدستگاه های وزنه آزاد به شرح زیر است:

1-افزایش استفاده از عضلات مختلف با استفاده از دستگاه وزنه آزاد

2-بالا رفتن تعادل و تحریک عضله بیشتر با استفاده از دستگاه وزنه آزاد

3-استفاده بیشتر از نیروی فکری با استفاده از دستگاه وزنه آزاد به این صورت که می توان هم روی مغز هم روی جسم کار کرد و این مورد مهمی برای ورزشکاران حرفه ای است.

دستگاه هوازی بدنسازی

ورزش های هوازی که به آن  ایروبیک و کاردیو نیز می گویند؛ این ورزش با شدت کم تا متوسط و در مدت زمان نسبتا طولانی انجام می شودو تفاوت آن با ورزش بی هوازی در شدت انجام آن است به صورتیکه بدن شما به طور ناگهانی تحت فشار شدید قرار می گیرد.

دستگاه های هوازی بدنسازی با افزایش ضربان قلب و تنفس و با پمپاژ شدن خون با اکسیژن بالا باعث می شود تا اکسیژن رسانی به تمام عضلات بدن  درحال  فعالیت برسد.

از نمونه های دستگاه های هوازی بدنسازی می توان به دستگاه تردمیل, دستگاه دوچرخه ثابت, دستگاه الیپتیکال و…اشاره کرد؛ که در قسمت معرفی محصولات با این دستگاه ها بیشتر آشنا خواهید شد.

لوازم جانبی و متعلقات بدنسازی

در باشگاه های بدنسازی امروزه انواع تجهیزات و متعلقات بدنسازی در فرم ها و کارکرد های متفاوتی موجود است که با مدرن شدن این باشگاه های بدنسازی نیاز به لوازم جانبی و متعلقات بدنسازی رنگ و بویی امروزی تر به خود گرفته است.تجهیزات و متعلقات پیشرفته تر در جلوگیری از آسیب دیدگی ورزشکاران کمک زیادی می کند و از آن جهت حائز اهمیت است که بسیاری از وسایل جانبی باشگاه بدنسازی از سویی باعث بالا بردن کیفیت تمرین ورزشکاران و از سویی باعث دلگرمی بدنسازان به باشگاه بدنسازی می شود.وسایلی که خیلی کم به چشم می آید اما گاها” بیشتر از وسایل اصلی بدنسازی استفاده می شود.

لازم به ذکر است که اگر باشگاه از تجهیزات, متعلقات و لوازم جانبی کامل استفاده کند, باعث افزایش تعداد تنوع حرکات ورزشی در رشته های بدنسازی فیتنس و پرورش اندام می شود.و اگر شما به دنبال تجهیز کردن یک باشگاه بدنسازی کامل هستید باید با بهترین و جدید ترین تجهیزات و متعلقات آنها و نحوه تهیه آن آشنا شوید ؛ نمونه این محصولات شامل:دمبل, هالتر,وزنه بشقابی,کتل بل,میله بارفیکس,توپ های فیتنس, طناب ها و…می باشد؛ که در قسمت معرفی محصول بیشتر آشنا خواهید شد.

میز و نیمکت و خرک بدنسازی

رایج ترین و پر طرفدار ترین بخش هر باشگاه بدنسازی میز و نیمکت وبدنسازی است که بخش ثابت و تکرار شونده از فضای باشگاه بدنسازی است؛ به شدت کاربردی هستند و جهت حرکات متنوع به کار می روند.همچنین تنها وسیله ای هستن که برای وزنه زدن, استفاده از هالتر و دمبل کاربرد دارد و باید دانست که بدون استفاده از نیمکت و خرک بدنسازی امکان استفاده از وزنه های آزاد به طور استاندارد وجود ندارد.میز و نیمکت ها در بسیاری از حرکات قدرتی و استقامتی کاربرد دارند اما به دلیل تنوع ظاهری که دارند جهت بسیاری از حرکات ورزشی استفاده می شوند.

در قسمت معرفی محصولات بیشتر آشنا خواهید شد.

سایر دستگاه های بدنسازی

در باشگاه های بدنسازی دستگاه های دیگری نیزوجود دارد و به شما این امکان را می دهد که انواع گوناگونی از تمرینات ورزشی را انجام دهید.

این دستگاه ها به دو نوع تقسیم می شود:دسته اول این دستگاه های بدنسازی جهت تاثیر روی عضلات منفرد ساخته شده است؛دسته دوم از دستگاه های بدنسازی,از یک دستگاه چند منظوره ساخته شده است که روی کل بدن ورزشکاران تاثیر می گذارد.

از دستگاه های چند منظوره بدنسازی می توان به دستگاه های بدنسازی خانگی اشاره کرد, چرا که آنها فوایدی دارد: 1-ارزان تر است 2-فضای کمتری را اشغال می کند نسبت به اینکه شما چندین دستگاه بدنسازی را برای هر عضلات بدن تهیه کنید.

به طور خلاصه مزایای استفاده از دستگاه های بدنسازی به شرح زیر است:

1-مفید بودن برای افراد مبتدی در انتخاب وزنه مناسب با استفاده از دستگاه بدنسازی

2-کاهش آسیب رساندن ورزشکاران به خودشان  با استفاده از دستگاه های بدنسازی

3-کارآمد بودن دستگاه بدنسازی برای افرادی که می خواهند از یک آسیب به تمرینات خود باز گردند

هنگامی که  می خواهید باشگاه خود را تجهیز یا راه اندازی کنید و یا آن را مجهزتر و به روزتر کنید نیاز به خرید تجهیزات بدنسازی پیدا میکنید . عده ای از افراد برای پایین آوردن هزینه های خود به خرید تجهیزات دست دوم روی میاورند ، اما پیشنهاد ما این است که  این هزینه را به چشم نوعی سرمایه گذاری در کار خود ببینید، چرا که  تجهیزات بهتر و بروزتر باعث میشوند دقت و سرعت عمل شما بالا رفته و در آخر نتیجه مطلوب تری خواهید گرفت . حال با توجه به این موارد باید در نظر بگیرید که چند اصل مهم جهانی وجود دارد که باید مورد توجه شما قرار بگیرد. در ابتدا مهم است که برنامه ای برای محل نصب تجهیزات با توجه  به میزان فضای موجود وقابل استفاده باشگاه خود داشته باشید. در مرحله بعد ، اطمینان حاصل کنید که شما مربیان و ورزشکاران آموزش و پشتیبانی کافی را دریافت کرده اید تا از تجهیزات حداکثر بهره را ببرید. در آخر یافتن یک فروشگاه که تمامی اطلاعات و تجهیزات مرتبط به این حوزه را پوشش دهد و شما را در خرید راهنمایی نماید.

مهمترین و اصلی ترین تجهیزات بدنسازی شامل دستگاه های سیم کش, دستگاه های وزنه آزاد که از اساسی ترین رکن هر باشگاهی است؛ دستگاه های هوازی که بهترین دستگاه برای سوزاندن کالری بیشتر در مدت زمان کمتر است؛ دستگاه های خانگی و چند منظوره که گزینه مناسب با بودجه و فضای سالن شماست؛ میزو نیمکت و خرک و در نهایت لوازم جانبی و متعلقات بدنسازی است.

نکته ی مهمی که بارها به آن اشاره کردیم تجهیز کردن سالن بدنسازی  به تمامی موارد مورد نیاز است که هم کار شما مربیان را آسوده تر نموده و هم ورزشکاران از مراجعه به سالن های دیگربی نیاز میشوند و بهتر است با توجه به بودجه بندی خود از مشاوران خبره در این امر راهنمایی جویید تا بتوانید با هر بودجه ای بهترین تجهیزات را از آن خود کنید.

عصر جدیدی که در آن هستیم تولید کنندگان و برندهای زیادی در ایران برای تولید تجهیزات بدنسازی وجود دارند که کیفیت بعضی از این تجهیزات با نمونه های خارجی برابری میکند ، بسیاری از آنها را میتوانید با یک جستجو ساده و از طریق فروشگاه های اینترنتی معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیکی تهیه و به راحتی خریداری کنید..با این حال برای افرادی که طرفدار بازدید و خرید حضوری هستند تا کیفیت و کارایی محصول را از نزدیک مشاهده کنند فروشگاه های زیادی در سراسر ایران وجود دارند..

این نکته را در نظر بگیرید که قبل از خریداری هر تجهیزات بدنسازی در مورد نوع و برند و کارایی آن تجهیزات به خوبی اطلاعات کسب کنید تا بهترین تجهیزات را در سالن های خود داشته باشید.

بسیاری از تولید کنندگان تجهیزات بدنسازی قابلیت تولید محصولات با کیفیت و متناسب با بودجه و فضای سالن شما را دارند و از طیف گسترده و پیشرفته ای از مدل های مختلف استفاده می کنند.به کار گیری انواع تجهیزات و دستگاه های بدنسازی کامل علاوه بر اینکه سالن شما را مجهز تر می کند , باعث وفاداری ورزشکاران به باشگاه بدنسازی شما نیز می شود.؛پس اگر به دنبال تجهیز یک باشگاه بدنسازی کامل هستید از متعلقات و وسایل جانبی نیز غافل نشوید چرا که آنها وسایلی هستند که خیلی کم به چشم میاد اما شاید بیشترین استفاده را نسبت به وسایل اصلی داشته باشد؛ وسایلی که باعث افزایش تعداد تنوع حرکات ورزشی در رشته های بدنسازی می شود.

جهت ثبت سفارش و خرید تجهیزات بدنسازی در فروشگاه سالنِ ما کافیست محصول مورد نظر را انتخاب و به سبد خرید اضافه کرده و از طریق درگاه اینترنتی مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید.همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان میتوانید از شماره تلفن های موجود در وب سایت استفاده نمایید،کارشناسان ما تا انتهای خرید و تجهیز سالن بدنسازی شما در کنار شما هستند تا خریدی مطمئن و لذت بخش را تجربه کنید.ارسال محصولات در این فروشگاه در کمترین زمان و به تمام نقاط کشور امکان پذیر است،با این حال برخی از تولید کنندگان برای تولید محصولات سفارشی نیازمند زمان هستند که در هنگام ثبت سفارش مدت آن ها به شما اطلاع داده خواهد شد.